Yavuz Otomotiv Söyleşi

yavuz_otomotiv

Yavuz Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Selma Gülerce ile, Otomotiv sektöründe yaşanan zorluklar, sektörün ihtiyaç duyduğu bilişim alt yapısı ve Yavuz Otomotiv’in kullandığı otomasyon sistemleri hakkında yaptığımız söyleşide değerli vaktini ve deneyimlerini bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

Trinoks : “Selma Hanım merhaba, bize kısaca kendinizden ve şirketinizden bahseder misiniz? Hangi sektörde hizmet vermektesiniz?”

Selma GÜLERCE : Yavuz Otomotiv adındanda anlaşılacağı üzere Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firma. Ford binek araçlar ve hafif ticari araçlar’ın yedek parçalarının ithalatı ve toptan satışı üzerine hizmet veriyoruz, bu syıl 38. Senemizi geride bıraktık. Ilk olarak Eskişehir merkezli olarak kurulmuş bir firmayız. 1970 li yıllarda İstanbul’da da hizmet vermek üzere ofisimiz açıldı.

Trinoks : Sanırım şuanda merkez ofisiniz İstanbul. Peki Yavuz Otomotiv sadece yedek parça ithalatımı yapıyor yoksa üretimde de birtakım çalışmalarınız var mı?

Selma GÜLERCE : Evet Birtakım yedek parça üretimi de yapıyoruz, İzmir Bornova’da 1999 yılında Yavuz Otomotiv’in bünyesine kattığımız bir imalathanemiz var Volkswagen, Ford ve Mercedes otomobillerinin bazı yedek parçalarını imal edebiliyoruz. Her ay yeni kalıplar ekleyip listemize yeni parçaları almaya çalışıyoruz.

Trinoks : “Şuanda yer aldığınız sektördeki rekabet durumundan ve sizin bu rekabette iyi bir yer tutabilmek için yatığınız çalışmalardan bahseder misiniz?”

Selma GÜLERCE : Tahmin edeilebileceği gibi bulunduğumuz sektörde rakabet son derece fazla. Bu konuda Yavuz Otomotiv yeni parçalarla, yeni modellere uygun parçalarla hizmet vererek duruşunu koruyor ve sektöre bu konuda öncülük ediyor. Bilgi işlem alanında bünyemizde yaptığımız çalışmalar ve güçlendirmeler ile birlikte müşterilerimiz tarafından bu konuda çok fazla takdir topladık. Yer aldığımız sektörde barkodlu ambar yönetimi ve stok takibi otomasyonlarını kullanan ilk fimalardan birisiyiz. Aslına bakarsanız birçok firma bu konuda yeterli cesareti gösteremedi sanırım, ilk başlarda yaşanan adaptasyon süresi burada firmaları ürkütüyor olmalı, fakat kullanılmaya başlandıktan sonra operasyonlara kattığı hız ve güvenilirlik son derece fazla.

Trinoks : “Kullanmakta olduğunuz otomasyon sistemleri ve bunların size getirdiği artılardan biraz değindiniz ama benim bu konuda sormak istediğim, müşterileriniz kullandığınız bilişim altyapısı açısından size bazı standartlar için istekte bulunuyorlar mı?”

Selma GÜLERCE : Yavuz Otomotiv yaklaşık olarak 2001 yılında Barkodlu Otomasyon sistemlerine geçiş yaptı ve bu konuda Trinoks’un geliştirdiği Axion Depo Otomasyon Sistemini kullanıyor ve şuanda 6 senemizi doldurduk. En önemli katkı sağladığı konuları sıralamak gerekirse, müşterilerimizden gelen iadeler konusu çok önemliydi, dönen parçaların arasında yanlışlıkla bizden alınmamış olan parçaların bize gönderildiğini farkettik, yanlış ve eksik Sevkiyat sorunundan tamamen kurtulmuş olduk çünkü system bu tür hatalara hiçbir şekilde izin vermiyor. Sayım işlemlerinde bize kattığı hız son derece önemli, el terminalleri vasıtası ile yapılan sayım ve mal kabul ve sevkiyat işlemleri hatasız, kontrollü ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Çalışan arkadaşlarımızın değişmesi durumunda depoda sıkıntı yaşamıyoruz çünkü hangi ürünün hangi lokasyonda hangi rafta ve ne miktarda olduğunu system zaten bize bildiriyor. El terminali ile yapılan yönlendirme sonucunda istenilen ürüne en kısa sürede ulaşılması sağlanıyor.

Trinoks : Kullandığınız uygulamaların özellikle AXION’un size, operasyonel ya da finansal açıdan bir getirisi olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer böyle bir getirisi olduğunu düşünüyorsanız bunun tespiti için bir çalışma yatınız mı?

Selma GÜLERCE : Kesinlikle getirisi olduğu kanaatindeyim fakat bunu belirlemek için bir çalışma yapmadık bugüne kadar. Ama genel manada düşündüğünüzde, sevkiyatlardaki yanlışlığın giderilmesi, Malzeme kaybının önlenmesi, vakit ve personel kaybının önlenmesi, iadelerdeki bize ait olmayan ürünlerin bize geldiğinde farkına varılabilmesi konuları ile zaten bir geri dönüş olduğunu görmek mümkün.

Trinoks : Selma Hanım değerli vaktinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Son olarak Trinoks firması için ve Trinoks’un size sağladığı hizmetler için görüşlerinizi alabilir miyiz?

Selma GÜLERCE : Ben teşekkür ederim, başlangıcından itibaren sorunsuz ve başarılı bir proje oldu. Satış ve kurulum sonrasında da bizi yalnız bırakmadınız. Personel değişikliklerinde ya da ek isteklerde bize ulaşıp gereken hizmetleri sundunuz. Neticede başarılı bir çalışma oldu, yeniliklerden bizi haberdar edeceğinizi biliyoruz bu konuda da ayrıca teşekkür ederiz.